PROJEKTY OBYWATELSKIE – TWORZYMY WSPÓLNIE MiastoPRO

Tematyka miejska staje się coraz bardziej popularna. Przestaje to być tylko dyskusja urzędników z ekspertami a zaczyna być otwartą debatą o jakości życia w mieście, inspirowaną przez projekty obywatelskie. Coraz więcej wydarzeń integruje różne środowiska zajmujące się tą problematyką. Coraz liczniejsze debaty i konferencje stanowią platformę spotkań dla organizacji pozarządowych i ruchów miejskich. Społeczne skupienie wokół tematyki miejskiej jest najlepszą drogą aby rozwijać ideę MiastoPRO.

Dzięki zaangażowaniu społecznemu, w tym także dużej grupy ludzi młodych, łatwiej jest dostrzec i skatalogować potrzeby oraz wyznaczyć kierunki przemian jakościowych. Efektem szerokiej debaty społecznej o życiu między budynkami miast są coraz ciekawsze projekty społeczne zgłaszane do budżetów obywatelskich. Te działania społeczne oparte są na potrzebie rozwiązania problemu i poprawy komfortu życia w mieście. Ludzie aktywni, nie chcą tylko mówić o problemach lecz szukają najlepszych dla nich rozwiązań. Dlatego należy robić wszytko aby tej energii społecznej nie zmarnować.

Stąd pomysł aby tworzyć platformy wymiany doświadczeń ekspertów i ludzi zaangażowanych z pomysłem na poprawę miasta. Eksperci powinni skupić się na tym jak w projektach społecznych pomagać przebrnąć przez gąszcz biurokratycznych przepisów i procedur formalnych. Połączenie siły społecznej z doświadczeniem eksperta, daje największe szanse na zgłaszanie dobrze przygotowanych projektów do realizacji w ramach budżetów obywatelskich miast.  Twórcza współpraca ekspertów z inicjatorami społecznych projektów jest kluczowa aby energia która wykreowała działanie społeczne pod hasłem “naprawmy sobie miasto” przeszła skutecznie z fazy pomysłu do realizacji. Temat i potrzeba tworzenia platformy do współdziałania społecznego dla miasta przyjaznego ludziom, jest już dyskutowana w Europie.

Przykładem ciekawej debaty może być m.in. festiwal miejski w Pradze reSITE.

 

Obserwując tak ciekawe dyskusje ekspertów ze środowiskami społecznymi w Europie, warto również w Polsce zapoczątkować debatę miejską o tym w jaki sposób stworzyć inteligentnie finansowane MiastoPRO. W naszych aktualnych realiach finansów Samorządowych powinna to być debata o finansowaniu zmian jakościowych przestrzeni publicznej miasta. Nie powinno tam zabraknąć dyskusji o tym jak skutecznie promować i mądrze finansować prospołeczne projekty obywatelskie a więc i te, które są zgłaszane do realizacji w ramach m.in. budżetów obywatelskich jako inicjatywa mieszkańców i środowisk miejskich oraz w jaki sposób mogą one szukać alternatywnego finansowania współdziałając z Samorządem.

Komentarze

Informacje o nowych wpisach prosto na Twój e-mail

Signup now and receive an email once I publish new content.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

O autorze

Artur

Artur

Projektant miejski, krytyk przestrzeni publicznej i audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), konsultant wielu Samorządów. Wykładowca akademicki. Ekspert mobilności miejskiej. Prowadzi badania nad miastem użytecznym. Ekspert Fundacji Instytut Samorządowy.
Więcej informacji znajdziesz: tutaj. Zobacz także wystąpienie Artura podczas TEDx Poznań z 2012 roku.

error: Treść jest chroniona !!