JAK SKUTECZNIE ZREALIZOWAĆ PROJEKT OBYWATELSKI?

Już kolejny raz rusza ciekawa akcja, której celem jest pomoc lokalnym grupom społecznym i wszystkim tym, którzy m.in chcą zmienić coś w swoim otoczeniu. Dzisiejszy wpis jest kierowany głównie do tych, którym „nie jest obojętne miejsce w którym żyją” oraz do tych którzy chcą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu i promowaniu projektów obywatelskich.

Uważam, że działania w ramach tej akcji są zbieżne z celami społecznymi i funkcjonalno-użytkowymi jakie staramy się promować w ramach naszego bloga, szczególnie w odniesieniu do wagi aktywności obywatelskiej (np. tutaj: Zmieńmy sobie miasto) czy zachęcania do działań w zakresie poprawy przestrzeni publicznej (np.tutaj: Przestrzeń publiczna decyduje o jakości życia).

O idei tworzenia miejsc dla mieszkańców i promowania rozwiązań dostępnych i bardziej funkcjonalnych staramy się dzielić naszymi doświadczeniami i naszym zdaniem w naszych postach na blogu i nie tylko. Chętnie mówimy o tym co ważne również własnym głosem: m.in. tutaj podczas takich wystąpień jak to: „Jesteśmy różni, jesteśmy równi” na TEDxPoznań’2012

Dzisiaj jednak dla odmiany mówimy głosem akcji, która jest w naszej opinii bardzo dobrym pomysłem i sposobem na podniesienie świadomości społecznej w zakresie możliwości kreatywnego działania na rzecz poprawy przestrzeni publicznej oraz zachęcenia i merytorycznego wspierania przemian na lepsze w swojej małej ojczyźnie – nie ważne czy to jest podwórko osiedlowe, skwer czy dzielnica a może całe Twoje miasto lub Twoja gmina!

Na każdym poziomie warto dbać o lepszą przestrzeń publiczną wokół nas, nie tylko dla nas samych ale dla naszych Seniorów i dla naszych dzieci ! Bo przestrzeń zaczyna się na twojej ulubionej ławce w parku miejskim  a kończy się tam gdzie kończą się ludzkie możliwości skorzystania z niej (na tym co nas ogranicza) – dlatego uczmy się wspólnie realizować coraz lepsze projekty obywatelskie !

 Zatem czas na głos akcji o której pisałem wcześniej:

Denerwujesz się, że tu, gdzie mieszkasz nie jest zielono, brakuje miejsc do spotykania się? Ulica służy tylko samochodom, bo zapomniano o pieszych i rowerzystach? A może masz już dość wszechobecnego chaosu reklamowego? Masz na to wpływ! Zgłoś się do działania Przestrzeń dla ludzi i zmieniaj swoją okolicę. Tam, gdzie mieszkasz na pewno dużo można poprawić i zmienić na lepsze. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór możesz uzyskać pomoc i zrealizować pomysły na zmianę w Twojej miejscowości. BĄDŹ SUPERSAMORZĄDNY!

 

 

Naucz się planować zmianę lepiej – zastanów się, jaki problem w Twojej miejscowości lub gminie chciałabyś/chciałbyś rozwiązać i nie bój się działać – nie będziesz sam ! 

Więcej informacji o akcji po kliknięciu w Infografikę poniżej: 

infografika-design-for-all-artur-fojud

Komentarze

Informacje o nowych wpisach prosto na Twój e-mail

Signup now and receive an email once I publish new content.

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

O autorze

Artur

Artur

Projektant miejski, krytyk przestrzeni publicznej i audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), konsultant wielu Samorządów. Wykładowca akademicki. Ekspert mobilności miejskiej. Prowadzi badania nad miastem użytecznym. Ekspert Fundacji Instytut Samorządowy.
Więcej informacji znajdziesz: tutaj. Zobacz także wystąpienie Artura podczas TEDx Poznań z 2012 roku.

2 komentarze

  • Wpis bardzo ciekawy, tylko w tym roku już spóźniony. W Krakowie nabór co Budżetu Obywatelskiego zakończył się 31 marca 2015.

    • Szkoda, że tego typu akcje nie są koordynowane z Samorządami. Ale myślę, że jest to i tak fajna okazja aby lepiej się przygotować na rok 2016.
      Warto wspierać pomysły lokalnych grup i szukać różnego typu montażu finansowego oraz lobbować nawet jeśli projekt ma szansę być zgłoszony za rok.
      Pozdrowienia dla Krakowa 🙂

error: Treść jest chroniona !!