OD “SMART THINGS” DO “SMART CITY”: CZY TO JUŻ RZECZYWISTOŚĆ?

Gdy zadajesz sobie pytanie: jaka będzie przyszłość Twojego miasta, czy pomyślałeś o tym, że w niedalekiej przyszłości może ono być bezpieczniejsze, zdrowsze, inteligentnie zarządzane i nowoczesne, przez co będzie bardziej użyteczne i określane mianem inteligentnego?  O tym, że inteligentne miasta to już nasza rzeczywistość przekonuje lider inicjatywy CityNext? Ale czy CityNext to także szansa na  bardziej użyteczną przestrzeń w miastach?

Władze wielu miast coraz częściej planują wdrażanie nowoczesnych technologii, marketingowo nazywając swoje działania budowaniem Smart City. Warto jednak pamiętać, że miasta Smart muszą rozwijać się w sposób zrównoważony i kompleksowy. To nie tylko implementacja nowoczesnych technologii ale także uniwersalna przestrzeń i optymalnie obsługiwane potrzeby mieszkańców i interesariuszy miasta.

Biorąc pod uwagę właśnie te trzy kluczowe aspekty przenoszenia miast na wyższy poziom i rozwijania ich harmonijnie w wielu obszarach należy wybierać w sposób rozsądny z bardzo bogatej oferty dostawców technologii. Podstawą świadomego i prawidłowego wyboru technologii na miarę potrzeb miasta jest dobra znajomość oferty i stabilna pozycja rynkowa firmy oferującej kompleksowe rozwiązania technologiczne. Dzisiaj dzięki współpracy z organizatorem Smart City Forum, prezentuję jedną z ofert jaka została stworzona z inicjatywy jednego ze światowych liderów w dziedzinie oprogramowania i systemów operacyjnych, mowa tutaj o firmie Microsoft. Zatem warunek stabilnego i doświadczonego dostawcy z potencjałem jest spełniony. Ale zawsze należy zastanowić się do kogo kierowana jest oferta i czy jest to właściwa oferta z punktu widzenia miasta, które poszukuje rozwiązań na swoją miarę. Oferta kierowana do samorządów, której inicjatorem jest Microsoft to CityNext o którym opowiada Dyrektor sprzedaży do sektora publicznego w polskim oddziale firmy Microsoft, Pan Wojciech Życzyński.

Dla jakich typów polskich miast inicjatywa firmy Microsoft może być ciekawą ofertą na miarę ich potrzeb będziemy mieli okazję podyskutować podczas Smart City Forum w dniach 23-24 września 2015 roku w Warszawie. Czy takie inicjatywy jak wspomniana CityNext, są ciekawą ofertą tylko dla dużych, czy także dla małych i średnich miast w Polsce na obecnym poziomie ich rozwoju?

Z pewnością warto przyjrzeć się dokładnie tej inicjatywie, gdyż taki Partner technologiczny, jakim jest Microsoft ma potencjał by oferować technologię nie tylko w obszarze tzw. „Smart Things” ale także posiada możliwości by wspierać ideę rozwoju Smart City i zbudować dla tej idei silny ekosystem dla wsparcia miast. Czym w istocie jest na dzisiaj oferta Microsoftu i jego Partnerów i czy oprócz pomysłu na dostarczanie wsparcia samorządom w obszarze tzw. „BigData” i integracji na poziomie technologicznym, możemy szukać odpowiedzi w przygotowanej dla naszego bloga wypowiedzi przedstawiciela firmy Microsoft noszącej tytuł: „Inteligentne miasta to rzeczywistość”.


Inteligentne Miasta to rzeczywistość

Autor: Wojciech Życzyński – Microsoft Polska

Miasta, jako centra działalności społecznej i biznesowej coraz częściej muszą stawiać czoła wyzwaniom postępującej urbanizacji. Jak prognozuje ONZ*, do 2050 r. obszary miejskie będą zamieszkiwane przez 66% ludności, a między 2010 a 2025 r. 600 największych miast świata wygeneruje blisko 2/3 światowego PKB**. Oznacza to konieczność ciągłej modernizacji, szukania oszczędności i nowych sposobów poprawy warunków funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Wizja miejsca, w którym technologia wpływa na podniesienie jakości życia mieszkańców na wielu płaszczyznach, coraz częściej zyskuje wymiar praktyczny.

Technologia w służbie miast

Celem CityNext , inicjatywy realizowanej przez Microsoft wspólnie z ekosystemem partnerów, jest wsparcie władz miejskich w optymalnym wykorzystaniu dotychczasowych inwestycji, tak aby sprostać wyzwaniom dotyczącym rozwoju przestrzeni miejskiej .

Inteligentne miasta nie stanowią jedynie wizji przyszłości. Realne rozwiązania są wdrażane również w Polsce. Rekomendacje oraz środki przeznaczone przez Komisję Europejską oraz polskie Ministerstwo Infrastruktury na rozwój miast wyznaczają kierunki usprawnienia infrastruktury, zarządzania zasobami i kontaktami z obywatelami. Wszystko po to, by wzmocnić zdolność miast do kreowania polityki zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia ich mieszkańców.

CityNext umożliwia miastom oraz ich obywatelom realizację celów z wykorzystaniem szerokiej oferty urządzeń, usług oraz znanego i bezpiecznego oprogramowania, przy jednoczesnym dostosowaniu skali rozwiązań tak, aby zapewnić nowe możliwości jak najmniejszym nakładem środków. Dzięki temu miasta są w stanie skuteczniej konkurować na rynku globalnym, aktywizować obywateli oraz sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi.

Gotowe rozwiązania tu i teraz

Podczas zbliżającej się drugiej edycji Smart City Forum przyjrzymy się, jak rozwinęły się przez ten rok polskie miasta w kierunku smart city. Rozwiązania wpisujące się w ten trend są już teraz wykorzystywane m.in. w obszarze edukacji, służby zdrowia, czy komunikacji z mieszkańcami. W ramach inicjatyw skierowanych do uczniów i nauczycieli Microsoft uruchomił trzy „Szkoły w chmurze”. Uczniowie obok klasycznych podręczników używają tabletów, usług w chmurze Office 365, interaktywnych tablic, czy pracowni mobilnych. Biorą również udział w lekcjach on-line.

W przypadku służby zdrowia, rozwiązania informatyczne zapewniają błyskawiczny dostęp do pełnej dokumentacji medycznej z zachowaniem odpowiedniej ochrony informacji o pacjencie. Przykładem takich możliwość jest szpital w Suwałkach, w którym usługi w chmurze i tablety z Windows 8.1 wspierają personel w jeszcze lepszej opiece nad pacjentami. W przypadku Śląskiego Centrum Chorób Serca, dostęp do nowoczesnej technologii daje szansę znacznego skrócenia czasu oczekiwania na wizytę oraz eliminuje czas upływający od rozpoznania do diagnozy i prawidłowego leczenia.

Technologia pozwala również na lepszą komunikację obywateli z władzami miasta. Działająca w technologii Azure platforma „ Otwarta Warszawa ” stworzona przez MillionYou wykorzystuje głosy mieszkańców w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Dzięki aplikacji firmy Outbox, Wrocław uruchomił Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, wielokanałowe narzędzie komunikacji pozwalające obywatelom współdecydować o rozwoju i przyszłości miasta.

Więcej informacji o inicjatywie Microsoft CityNext można uzyskać [ TUTAJ ]

* Raport UN World Urbanization Prospects, 2014

** Raport Przyszłość miast. Miasta przyszłości, 2013

Artykuł “Inteligentne miasta to rzeczywistość” został opublikowany przy współpracy z O rganizatorem debaty o Smart City w ramach zaplanowanego na 23-24 września Smart City Forum , którego Partnerem jest nasz blog. Treść wypowiedzi przedstawiciela firmy Microsoft została przedstawiona w pełnej wersji oryginalnej.


Wojciech Życzyński o CityNext

MICROSOFT jest aktywnym członkiem inicjatywy SMART CITY COUNCIL , integratorów I doradców miast, które stawiają na poprawę jakości życia swoich mieszkańców, których misją jest poprawa mobilności i zrównoważony rozwój. Wszystkich tych celów nie da się osiągnąć jedynie poprzez najkorzystniejszą implementację rozwiązań w obszarze zarządzania informacją (Big Data) ani poprzez wsparcie nowoczesnymi technologiami. Działania te są oczywiście ważne, ale fundamentem dla nich jest rozwój uniwersalnych I użytecznych przestrzeni miejskich.

Komentarze

Informacje o nowych wpisach prosto na Twój e-mail

Signup now and receive an email once I publish new content.

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

1 Comment